Sportul Studenţesc - Gloria Bistriţa 4-2, sau reinventarea găştii nebune

Printer-friendly version

Sportul Studenţesc a obţinut in 9 august 2010 primele puncte după patru ani, în Liga I. Studenţii au învins Gloria lui tata Jean Pădureanu cu scorul de 4-2, după ce la pauză erau conduşi cu 2-1. Începutul de meci a fost unul furibund. Predescu a croşetat în careu doi apărători şi l-a executat sec pe Viciu, în minutul 3. Două minute mai târziu, raidul de pe partea stângă a lui Varga se finalizează cu o centrare ca la carte a acestuia, iar lovitura de cap a căpitanului Curelea este imparabilă. Până la pauză, brazilianul Moraes arată şi el că ştie fotbal, marcând pentru echipa sa cu un lob de kinogramă, după ce a primit o minge la limita ofsaidului. Cravaşaţi puternic de Tibor Selymes, studenţii ies de la cabine mult mai motivaţi. Presiunea exercitată de ei în repriza secundă se materializează cu 3 goluri, după ce mingea a circulat parcă pe trasee dinainte stabilite. Varga centrează perfect, Irimia prelungeşte, iar Bălan marchează dintr-un careu supraaglomerat pentru 2-2. Câteva minute mai târziu, combinaţia dintre Varga şi Irimia îl serveşte ideal pe Curelea, care marchează din nou cu capul. Bomboana pe tort este aşezată de play-makerul Varga, care şutează din unghi, după un contraatac tăios al Sportului. Scor final 4-2, iar Sportul ameninţă că va redeveni în scurt timp gaşca nebună de altădată. Cu jucători precum Varga, Bălan, Irimia, Curelea, Ferfelea studenţii au toate şansele să fie una dintre formaţiile cele mai combative din campionat.